0 536 027 01 90
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır

19 Kasım 2017
3 kez görüntülendi

E-Ticaretin en güzel yanı stok tutmadan satış yapabilmektedir. Bu da 0 yatırım ile ticarete adım atmamızı sağlar. Ancak zahmetli ve emek verilmesi gereken bir iştir. O yüzden kazanç elde etmeye başlamadan önce ürün seçimi ve hangi kanallarda satış yapılması gerektiği konusunda öncelikli olarak bu işi iyice incelemek gerekiyor.

Stoksuz E-Ticaretin mantığı elinizde olmayan ürünü farklı bir satıcı aracılığıyla kendi müşterilerinize satmanız ve ödemeyi doğrudan kendiniz almanızdır. Stok tutmadan satış yapmanın farklı yöntemleri vardır.

İsterseniz elimizde olmayan ürünleri satarak nasıl para kazanırız listeler halinde bakalım.

Xml veren tedarikçiler bulmak ve anlaşmak

En bilindik yöntemlerden bir tanesidir. Standart bir ticaret yöntemidir, geleneksel ticaret içerisinde de kullanılmaktadır. Xml mantığından hali hazırda satış yaptığımız bir e-ticaret sitemiz ya da pazaryeri dükkanımız varsa anlaştığımız tedarikçinin ürünlerini ve bu ürünlerin fiyat bilgisi ve stok bilgisini anlık olarak satış yaptığımız yer üzerinden yayınlayabiliriz. Bu şekilde elimizde olmayan ürünleri müşterilerinize satar ve sadece satış sonrasında ki işlemleri takip ederiz. Tedarikçi ile anlaşmanıza göre ister sipariş verilen ürünler direk olarak müşteriye iletilir ya da tedarikçi tarafından size kargolanan ürünler sizin tarafınızdan müşteriye gönderilir. Burada ek bir kargo ücreti ortaya çıkacağı için kar oranı önemli ölçüde düşebilir.

Tedarikçi bulmadan indirimde olan bir ürünü aynı satış kanalında ya da farklı bir pazaryerinde satabilirsiniz.

Örneğin N11 üzerinde ki bir ürünü Gittigidiyor üzerinden satış yapabilirsiniz ancak en zahmetli yöntemdir tüketici için maliyet artar ve kargo sürecide oldukça uzar o yüzden gelir elde etmeniz çok düşük olur.

Ancak bu yöntemin yurtdışında gerçekleştirirseniz günlük 1000 dolar gibi bir para bile kazanabilirsiniz. Çin üzerinde ki ürünleri Amerika ve Avrupa ülkelerinde ki E-Ticaret sitelerinde satabilirsiniz. Çin üzerinden satılan ürünlerin çoğunda kargo bedeli bulunmuyor yani sadece ürün bedeli ödeyerek ürüne sahip olabiliyorsunuz. Bu işlemi yapabileceğimiz en iyi siteler AliExpress ve Ebay’dır. Özetlersek Ebay üzerinden herkes satıcı hesabı açabiliyor ve 10 ürüne kadar ücretsiz yayınlayabiliyor. AliExpress üzerinden belirlediğimiz 10 ürünü Ebay üzerinde satarak stoksuz E-ticarete adım atabilirsiniz. Satış mantığınız ise ürünler Ebay üzerinde listelendikten hemen sonra başlamaktadır. Satış yapana kadar cebinizden herhangi bir para çıkışı olmayacak. Satış yaptıktan sonra para kazanmaya başlayacaksınız. Örneğin  AliExpress üzerinde 10 dolarlık bir ürün bulduk kargo bedava biz bu ürünü Ebay üzerinde 20 dolara satışa çıkardık ve ürün satıldı. Hemen ürünü sipariş veriyor ve müşterinin teslimat bilgilerini sisteme giriyoruz. Ürün direk olarak Çin üzerinden müşteriye ulaşıyor. Müşteri ürünü teslim aldıktan sonra 20 dolarlık ödeme komisyon kesintisi yapılarak hesabımıza yansıyor ve paramızı çekebiliyoruz. Komisyon oranları farklı kategorilere göre değişiklik göstermektedir ancak maksimum %20 oranındadır. Bu şekilde satış gerçekleştirebiliriz. Ama bu durumun önemli bir eksisi ürünlerin Çinden geliyor olması müşteri aynı ürünü belki Ebay üzerinden 4 ya da 5 dolar daha fazla ödeyerek 2 gün içerisinde sahip olabilir ancak bizim ürünümüz müşteriye en erken 20 gün içerisinde teslim edilecek o yüzden satış sayımız bizi tatmin edecek kadar iyi olmayabilir.

Eğer bu işi gerçekten yapmak istiyorsak daha gerçekçi bir çözümüde var. Tam olarak stoksuz E-Ticaret demek doğru olmaz ancak ürünler elimizde olmayacağı için bir anlamıyla stoksuz E-Ticarete girmektedir.

Yine Çin üzerinden getireceğimiz ürünleri bu sefer Amazon üzerinden satmak. Amazon belirli bir ücret karşılığında kendi ürünlerimizi depolayarak siparişten teslimata kadar olan tüm süreci üstlenmektedir. İşe başlamanın ilk yolu satacağımız ürünün belirlenmesidir ürün belirlendikten sonra sipariş verir ve ürünler Amazon deposuna ulaştığı zaman satışa başlanır. Burada biraz belirli ölçüde henüz satışa başlamadan giderlerimiz olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Support